Jak negocjować?

Żywa wymiana poglądów to nieodłączna część prowadzenia interesów. W biznesie dominują silne, zdecydowane osobowości i nietrudno o nieporozumienie, czy nawet konflikt. W osiągnięciu konsensusu nie pomaga nawet wspólne przekonanie, że uczestnicy dyskusji „grają do jednej bramki”.
Jak w tych okolicznościach wzburzenia i chęci przeforsowania własnej racji zachować klasę i spokój?
Podzielę się z Tobą kilkoma moimi obserwacjami. Działam w biznesie już wiele lat, z nieprzeciętnie skutecznymi przedsiębiorcami. Nigdy nie zapominam o tym, czego nauczyli mnie ci, z którymi na początku się nie zgadzałem.

Co zapewnia sukces w negocjacjach?

A wracając do głównego wątku, pewnie chciałbyś wiedzieć, co zapewnia sukces w negocjacjach. Niestety, nie ma złotego środka. Śmiało można przyjąć, że sukces zapewnia zdolność obserwacji i wyczucie. Jeśli dodamy do tego panowanie nad emocjami, będziemy już w domu. To solidne podstawy by nie dać wyprowadzić się z równowagi.
Jeśli tylko będziesz polegał na wcześniej przemyślanych argumentach i przewidywaniach, nie polegniesz.
Nie bez znaczenia jest również postawa. Pokaż pewność siebie i odwagę. Zadbaj o to, by były one naturalne i wypływały z wewnętrznego przekonania. Unikaj sztucznych póz i „stroszenia piórek”. Sposób siedzenia, mimika, gesty, które wykonujemy, są w trakcie negocjacji czynnikiem, na które należy zwracać uwagę. Zobacz, jak reaguje Twój rozmówca.

Obserwuj go uważnie. Jego mimika czy ruchy są skarbnicą informacji, czy czuje się pewnie w tym miejscu. Informacje, które przekazujemy w sposób niewerbalny, są równie ważne jak wypowiedziane słowa. Obserwuj go zatem i słuchaj. Ważna jest także umiejętność słuchania. Cecha ta wiąże się ze zdolnością analizowania argumentów rozmówcy, logicznego formułowania swoich opinii i postulatów.
Dyplomacja, delikatność i klasa.

Business people shaking hands, finishing up a meeting

Choć z negocjacjami kojarzy się przede wszystkim postawa zwycięzcy, to nie możesz zapomnieć o dyplomacji i odpowiednim zachowaniu. Nawet jeżeli zauważysz niekompetencje czy braki merytoryczne u swojego rozmówcy, nie daj tego po sobie poznać. To, jak zareagujesz na czyjeś niedociągnięcia będzie miało wpływ na to, jak Cię będą postrzegać w kolejnych etapach rozmów czy ogólnie – w środowisku.
Staraj się być miły i pozytywnie nastawiony, a zostaniesz dobrze zapamiętany.

Punkt widzenia kogoś, kto siedzi po drugiej stronie stołu.

Spróbuj zrozumieć rozmówcę. Niech zrozumienie będzie podstawą wniosków i uwag.
Twój rozmówca przed spotkaniem pewnie będzie spodziewał się, że nie wykażesz się zbytnim zrozumieniem dla jego argumentów. Zaskocz go. Nie obawiaj się przyznać racji, oczywiście cały czas mając na uwadze własne interesy.
Jeśli negocjator pozwala sobie na traktowanie Cię w sposób obcesowy, stanowczo zwróć jego uwagę na to, że przedmiotem negocjacji nie jest Twoja wartość rynkowa, tylko wartość proponowanej przez Ciebie oferty.

Podsumowując: Dobry negocjator ma wiedzieć co mówi, do kogo i w jakim celu.
Wielu specjalistów jest zadnia, że na sukces negocjacji składa się przede wszystkim dobre przygotowanie.

życzę wielu sukcesów w negocjacjach
Paweł Antosz

 

Chcę uczestniczyć w webinarze

You have Successfully Subscribed!

Potrzebuję pomocy przy wdrożeniu moich narzędzi marketingowych

Potrzebuję pomocy przy wdrożeniu moich narzędzi marketingowych

You have Successfully Subscribed!

Share This