Zasady skutecznego działania, czyli o tym jak nie wysilać się diabłu na kapelusz i psu na budę ; )

Wyczerpanie, chaos w dokumentacji, niespójność w podejmowaniu decyzji – to tylko niektóre – negatywne skutki braku skutecznego działania.
Mam wrażenie, że co drugi artykuł na biznesowym portalu służy odpowiedzi na pytanie „Jak działać efektywnie?” Zanim i ja dodam swoją cegiełkę do dywagacji na ten temat, chciałbym zdefiniować istotę skutecznego działania.

Skuteczne działanie, czyli jakie?

Zanim pomyślisz, jak mógłbyś usprawnić swoje działanie, zastanów się, na czym tak naprawdę Ci zależy. Co oznacza dla Ciebie słowo „skuteczne” i jakie efekty chciałbyś osiągnąć? Ja swoje działania skupiłem głównie wykorzystując techniki marketingowe do biznesu wprowadzając tzw. Dekalog Przedsiębiorcy

Dla jednego przedsiębiorcy liczy się bardziej proces – czyli doświadczenia i sposoby, dla drugiego konkretne i mierzalne wyniki. Po której stronie jesteś? Jak wygląda Twój zrealizowany cel? Odpowiedzi na te pytania – najlepiej zapisane, pozwolą Ci skoncentrować swoją uwagę na skuteczności.

Do czego prowadzi toksyczne miotanie się?

images haosNagromadzenie obowiązków oraz zaległości wywołują stres, co w konsekwencji prowadzi do zniechęcenia, braku motywacji, a nawet wypalenia zawodowego. Sposób, w jaki podchodzisz do swoich codziennych obowiązków jest niezwykle ważny. Masz czas i okazję się uśmiechać? To oczywiste, że rolą biznesu jest generowanie zysków, ale czy tylko zysków? Może także dobrej energii i przyjaznej atmosfery? Przemyśl to sobie. Przemyśl sobie, co jest wartością Twojej pracy. Wtedy łatwiej będzie Ci płynnie przechodzić od zadania do zadania i trzymać wszystko sprawną ręką.

 

Chciałbym podzielić się z Tobą w tym wpisie kilkoma wskazówkami, które doprowadziły mnie do całkiem przyzwoitych wyników.

Ustal strategię, spisz harmonogram. To jest właściwie najważniejsze. Gdzie chcesz być za 5-10 lat? Miej świadomość tego, że cokolwiek robisz, nawet te małe rzeczy, ma to za zadanie doprowadzić Cię do określonego miejsca. Przecież nie wysilasz się diabłu na kapelusz i psu na budę.

Wykaż się pro-aktywnością.

Co to oznacza? Otóż chodzi tu o to, by przejmować inicjatywę i właściwie reagować na zaistniałe sytuacje. Tak, by wyprowadzać je na prostą i zapobiegać kłopotom. Bądź tym, który działa i przewiduje. Ustrzeżesz się przez błędami, a może przy okazji wpadniesz na złoty pomysł czy rozwiązanie.

Myśl priorytetowo i nie trać energii.

images stsrategyNie daj się wytrącić z równowagi. Planuj. Wynikowe działanie przy zachowaniu spokoju ducha i spokojnej głowy przybliża do sukcesu. Oddalaj od siebie myśli, które Ci nie służą. Unikaj toksycznych sytuacji. Poświęcaj się temu, co przynosi zysk i poczucie spełnienia.

Nie zapominaj o regeneracji.

 

Pamiętaj o odpoczynku. Odpoczynek należy realizować w wielu obszarach – fizycznym, społecznym, mentalnym oraz duchowym. Jeśli nie będziesz wypoczywał, po prostu w którymś momencie zabraknie Ci siły i wtedy szybko wszystko się posypie. Higiena psychiczna zapewnia w równym stopniu dobre wyniki w pracy, jak przewidywania.

Trzymając się powyższych zasad osiągniesz stan, który nazywa się efektywnością osobistą. Ten z kolei przekłada się na sukcesy i radość z wykonywanej pracy. Wybór należy do Ciebie. Planuj, bądź optymistą, trzymaj się jasno wytyczonego kierunku.

życzę Ci skutecznego działania
Paweł Antosz

Chcę uczestniczyć w webinarze

You have Successfully Subscribed!

Potrzebuję pomocy przy wdrożeniu moich narzędzi marketingowych

Potrzebuję pomocy przy wdrożeniu moich narzędzi marketingowych

You have Successfully Subscribed!

Share This